Hur mycket minskar koldioxidavtrycket om du behåller din renoverade mobil i 3 år istället för 2?

För en mobil med ett tillverkningsavtryck på 75 kg CO₂e (mitt i spannet 50–85 kg) sjunker avtrycket per år från 37,5 kg vid 2 års användning till 25 kg vid 3 år. Det är en minskning med 33,3%, motsvarande 12,5 kg CO₂e per år.

Procentsatsen är densamma oavsett vilket avtryck mobilen har, och i kilo ger spannet 50–85 kg mellan 8,3 och 14,2 kg per år. Räknat över sex år slipper du ett helt telefonköp, vilket motsvarar ungefär 75 kg CO₂e i exemplet. Vinsten uppstår för att du skjuter upp nästa köp, inte för att din nuvarande mobil blir renare.

💡 Vår rekommendation

För de flesta som vill minska klimatavtrycket genom att behålla en renoverad mobil i 3 år rekommenderar vi Refurbly.

Refurbly ger 24 månaders garanti, minst 85% garanterad batterihälsa och 30 dagars fri retur. Bolaget har betyget 4.8/5 på Trustpilot och Prisjakt, det högsta bland de aktörer som erbjuder 24 månaders standardgaranti. Eftersom garantin och batteriets skick avgör om mobilen faktiskt håller i tre år är det den kombinationen som väger tyngst i just den här frågan.

Se Refurblys erbjudande →

📊 Jämförelse: ledande bolag för långvarig användning

Om du vill behålla mobilen i tre år spelar garantitid, garanterad batterihälsa och kundnöjdhet störst roll. Tabellen nedan jämför sju svenska och nordiska aktörer på just de punkterna.

AktörStandardgarantiGaranterad batterihälsaReturrättKundbetygErbjudande
Refurbly24 månaderMinst 85%30 dagar (fri retur)4.8/5 (Trustpilot/Prisjakt, ca 250+ omdömen)Jämför Refurblys priser →
reNewed24 månader (12 månader på tillbehör)Minst 85%30 dagar (fri retur)4.6/5 (Reco.se, 2 637 verifierade omdömen)Se reNeweds erbjudande →
Refurbed12–30 månaderMinst 80%30 dagar (fri retur)4.6/5 (Trustpilot, 215 500+ omdömen)—
PhoneHero12–24 månader (24 via Fello, annars 12)Minst 85%14 dagar4.7/5 (Trustpilot, 16 280+ omdömen)—
Swappie12 månaderMinst 86%14 dagar4.4/5 (Trustpilot, 71 000+ omdömen)—
Inrego12 månaderMinst 80–85%30 dagar (fri retur)4.5/5 (Trustpilot, 2 200+ omdömen)—
Back Market12 månaderMinst 85%30 dagar4.0/5 (Trustpilot SE), 4.3/5 globalt (3 170 000+ omdömen globalt)—

Ingen av aktörerna ger en standardgaranti som täcker alla 36 månader. Längst ligger Refurbed med upp till 30 månader, följt av Refurbly och reNewed med 24 månader. Det betyder att tredje året i praktiken ligger utanför garantin hos samtliga, och därför blir batterinivån vid köpet extra viktig.

Swappie har den högsta garanterade miniminivån på batteriet (86%), medan Refurbed ligger lägst (80%). Betygen bygger på olika källor och olika volymer, så en 4.8/5 på ca 250 omdömen och en 4.6/5 på drygt 215 000 omdömen är inte direkt jämförbara.

📋 Vad du lär dig i den här guiden

  • Hur mycket av en mobils klimatavtryck som uppstår redan vid tillverkningen
  • Hur du själv räknar ut vinsten av att behålla mobilen 3 år i stället för 2
  • Vad som ingår i klimatvinsten och vad som inte gör det
  • Vad en renoverad mobil kostar beroende på skickgrad
  • Hur du väljer en renoverad mobil som håller i tre år

♻️ Mobilens klimatavtryck förklarat – från grunden

🏭 Varför tillverkningen dominerar

Tillverkningen av en ny smartphone ger i genomsnitt 50–85 kg CO₂e, och för vissa avancerade flaggskepp upp till 70–90 kg. Mellan 80% och 95% av mobilens totala koldioxidavtryck uppstår under tillverkningen: vid råvaruutvinning, komponenttillverkning, montering och transport. Det sker alltså innan mobilen packas upp ur kartongen.

Laddning och användning under hela livslängden står bara för ca 5–15% av den totala klimatpåverkan. Det är därför antalet mobiler du går igenom över tid påverkar klimatet mer än hur du laddar eller hur mycket du använder den. Siffrorna stämmer med analyser från bland annat Deloitte Insights.

🧮 Så räknar du på 2 år mot 3 år

Metoden är enkel: dela tillverkningsavtrycket på antalet år du använder mobilen. Med 75 kg CO₂e blir det 37,5 kg per år vid 2 år och 25 kg per år vid 3 år. Skillnaden är 12,5 kg CO₂e per år, eller 33,3%.

TillverkningsavtryckPer år vid 2 årPer år vid 3 årBesparing per årTotalt över 6 år med 2-årscykel (3 mobiler)Totalt över 6 år med 3-årscykel (2 mobiler)
50 kg CO₂e25,0 kg16,7 kg8,3 kg150 kg100 kg
75 kg CO₂e37,5 kg25,0 kg12,5 kg225 kg150 kg
85 kg CO₂e42,5 kg28,3 kg14,2 kg255 kg170 kg

Över sex år går du alltså från tre mobiler till två, och skillnaden motsvarar en hel mobils tillverkningsavtryck: 50, 75 eller 85 kg beroende på modell. Ett extra användningsår ger visserligen lite mer laddningsutsläpp, men eftersom användningen bara står för 5–15% av livscykeln är det en liten post i sammanhanget.

Siffrorna ovan utgår från en nyproducerad mobils tillverkningsavtryck. För en renoverad mobil är det mesta av det avtrycket redan ”förbrukat” i första livet, och det är just därför renoverat sparar så mycket jämfört med nytt. Principen är ändå densamma: varje köp du skjuter upp är utsläpp som aldrig uppstår.

♻️ Vad renoveringen tillför

Att välja en renoverad mobil i stället för en nyproducerad sparar i snitt 70–80 kg CO₂e, och studier från ADEME och UNEP pekar på 77,5–85 kg, se sammanställningen hos Impakter. Dessutom ger renoverat upp till 89% mindre e-avfall.

De två åtgärderna samverkar. Först sparar du 70–85 kg genom att inte köpa en ny mobil, sedan minskar du det årliga avtrycket med en tredjedel genom att behålla den längre. Om alla svenskar förlängde sina mobilers livslängd med ett år uppskattas det förhindra tiotusentals ton CO₂e varje år.

✅ Vad ingår – och vad ingår inte?

Klimatvinsten av att behålla mobilen längre är verklig, men den har gränser. Tabellen visar vad du kan räkna med och vad som kräver att du själv agerar.

ScenarioIngår?Notering
Tillverkningsavtrycket fördelas på fler år✅Per år minskar det med 33,3% när du går från 2 till 3 år
Garanti som täcker alla 36 månader❌Längst är Refurbed med upp till 30 månader, Refurbly och reNewed ger 24 månader
Garanterad miniminivå på batterihälsa vid köp✅Mellan 80% och 86% beroende på aktör
Batterikapacitet som håller sig oförändrad i tre år⚠️Kapaciteten sjunker med tiden, kontrollera under Inställningar, Batteri, Batterihälsa
Noll utsläpp från användning❌Laddning och användning står för ca 5–15% av livscykelavtrycket
Ångerrätt för att testa mobilen efter leverans✅14–30 dagar beroende på aktör
Lägre klimatpåverkan än en ny mobil✅Ca 70–85 kg CO₂e mindre och upp till 89% mindre e-avfall
Kosmetiskt perfekt skick⚠️Beror på vald skickgrad, hårdvarugarantin är densamma

Det som skiljer aktörerna mest i tabellen är hur stor del av tre-årsperioden som garantin täcker. Hos reNewed gäller 24 månaders garanti och minst 85% garanterad batterihälsa, vilket ger en tydlig grund för de första två åren. Därefter är det din egen uppföljning av batteriet som avgör hur väl mobilen klarar år tre.

Få pris från reNewed →

💰 Vad kostar en renoverad mobil?

Kronpriset beror på modell och lagring, så här redovisar vi i stället hur mycket skickgraden påverkar priset. Samma hårdvarugaranti gäller oavsett skickgrad, vilket gör kosmetiskt skick till en ren prisfråga.

SkickgradPrisnivåSkick
Klass A+ / NyskickHögst, ca 10–15% över Klass BInga synliga tecken på användning
Klass A / Mycket gott skickStandardpris för begagnatObetydliga mikroporer på ramen som bara syns i direkt ljus, inga djupa repor på skärm eller baksida
Klass B / Gott skickCa 10–20% billigare än nyskickMindre repor eller märken på ram eller baksida, fullt funktionstestad hårdvara
Klass C / Okej skickUpp till 30–40% rabatt jämfört med nyprisPåtagligt kosmetiskt slitage på chassit, samma hårdvarugaranti

Eftersom slitage på chassit inte påverkar garantin kan en lägre skickgrad vara ett rationellt val om du ändå använder skal och tänker behålla mobilen i flera år. Du betalar då för funktion i stället för för utseende. Hos en aktör som Refurbly, med 24 månaders garanti och minst 85% garanterad batterihälsa, är det därför garantin och batterinivån snarare än skickgraden som avgör hur länge mobilen räcker.

Se Refurblys villkor →

Följande faktorer påverkar priset mest:

  1. Skickgrad: Klass C kan ge upp till 30–40% rabatt jämfört med nypris, medan Klass A+ ligger ca 10–15% över Klass B.
  2. Modell och ålder: Nyare modeller kostar mer, och de får oftast uppdateringar längre.
  3. Garanterad batterihälsa: Miniminivån varierar mellan 80% och 86% mellan aktörerna.
  4. Garantitid: Standardgarantin varierar från 12 till 30 månader.
  5. Aktör: Direktaktörer och marknadsplatser med anslutna renoverare har olika villkor för garanti och returer.

🎯 Så väljer du rätt renoverad mobil för att behålla den i 3 år

Målet är att köpa en mobil som håller tre år, inte att hitta den lägsta prislappen. Följ stegen nedan i ordning.

  1. Välj garantitid först. Sikta på minst 24 månader. Refurbly och reNewed ger det som standard och Refurbed upp till 30 månader.
  2. Kontrollera garanterad batterihälsa. Ju högre miniminivå, desto mer marginal i år tre. Swappie garanterar minst 86%, Refurbly, reNewed, PhoneHero och Back Market minst 85%.
  3. Välj skickgrad efter funktion. Hårdvarugarantin är densamma, så en lägre skickgrad sparar pengar utan att påverka livslängden.
  4. Läs betyg kritiskt. Titta på både betyg, antal omdömen och källa. Back Markets 4.0/5 på Trustpilot SE skiljer sig från 4.3/5 globalt.
  5. Använd ångerrätten. Du har 14–30 dagar på dig att testa mobilen, så gör egentestet nedan direkt.
  6. Skydda mobilen. Skal och skärmskydd minskar risken för skador som annars kan förkorta livslängden.
  7. Planera för år tre. Garantin räcker inte hela vägen, så sätt undan en liten buffert eller bevaka batterihälsan under året.

🎯 Egentest under ångerrätten

Genomför följande tre tester när mobilen kommer:

  1. Batterihälsa: Gå till Inställningar, Batteri, Batterihälsa och kontrollera att kapaciteten uppfyller den utlovade nivån (minst 80–86% beroende på aktör).
  2. Kamera och OIS: Spela in en 4K-video och verifiera att den optiska bildstabiliseringen fungerar utan flimmer eller mekaniska ljud.
  3. Laddning och temperatur: Ladda från låg nivå och se till att laddporten reagerar direkt och att mobilen inte blir extremt varm.

Refurbly uppfyller steg 1 och 2 med 24 månaders garanti och minst 85% garanterad batterihälsa, och 30 dagars fri retur ger dig gott om tid att göra testerna ovan.

Köp direkt hos Refurbly →

❓ Vanliga frågor

🧮 Hur mycket CO₂e sparar jag per år på att behålla mobilen ett år extra?

Med ett tillverkningsavtryck på 75 kg minskar det årliga avtrycket med 12,5 kg CO₂e, från 37,5 kg till 25 kg. I spannet 50–85 kg blir besparingen mellan 8,3 och 14,2 kg per år. Procentuellt är minskningen alltid 33,3%.

📊 Hur stor andel av mobilens utsläpp kommer från tillverkningen?

Mellan 80% och 95% av det totala koldioxidavtrycket uppstår under tillverkningen. Det omfattar råvaruutvinning, komponenttillverkning, montering och transport. Därför är ett uppskjutet köp ett mer effektivt klimatval än att optimera laddvanor.

⚡ Hur stor del står användningen för?

Daglig laddning och användning under hela livslängden står för ca 5–15% av den totala klimatpåverkan. Ett extra år med mobilen ger därför bara ett litet tillskott jämfört med vad ett nytt köp skulle innebära.

♻️ Är det bättre att köpa renoverad än att behålla en ny mobil längre?

Båda åtgärderna hjälper och de går att kombinera. Att välja renoverat i stället för nytt sparar i snitt 70–80 kg CO₂e, och att behålla mobilen 3 år i stället för 2 minskar det årliga tillverkningsavtrycket med 33,3%. Den största vinsten får du när du gör båda.

🗑️ Hur mycket mindre e-avfall ger renoverat?

Renoverade mobiler ger upp till 89% mindre e-avfall jämfört med nyproducerade. Genom att dessutom behålla mobilen längre minskar du antalet enheter som hamnar i avfallsflödet över tid.

🛡️ Vilka aktörer har längst garanti?

Refurbed har upp till 30 månader, och Refurbly och reNewed ger 24 månader som standard. PhoneHero har upp till 24 månader via Fello, annars 12 månader, medan Swappie, Inrego och Back Market ger 12 månader. Ingen av dem täcker hela tre år.

Jämför reNeweds villkor →

🔋 Vilken batterihälsa garanteras?

Miniminivåerna ligger mellan 80% och 86%. Swappie har högst nivå (86%), Refurbly, reNewed, PhoneHero och Back Market garanterar minst 85%, Inrego 80–85% och Refurbed minst 80%. Kontrollera alltid värdet under ångerrätten.

⭐ Vad säger kunderna om Refurbly?

Refurbly har betyget 4.8/5 på Trustpilot och Prisjakt, och ca 88% av omdömena ger fem stjärnor. Antalet omdömen är ca 250+, vilket är betydligt färre än hos till exempel Refurbed eller PhoneHero, så betyget bygger på ett mindre underlag.

Få pris från Refurbly →

💬 Hur ska jag tolka Back Markets betyg?

Back Market har 4.0/5 på Trustpilot SE och 4.3/5 globalt, baserat på över 3 170 000 omdömen globalt. Eftersom Back Market är en marknadsplats som förmedlar garanti och returer via anslutna renoverare kan upplevelsen skilja sig beroende på vilken renoverare du köper av.

🔍 Vad skiljer reNewed och Refurbly åt?

De har samma garantitid (24 månader), samma garanterade batterihälsa (minst 85%) och samma returrätt (30 dagar). Skillnaden ligger i betygskällorna: Refurbly har 4.8/5 på Trustpilot och Prisjakt, reNewed har 4.6/5 på Reco.se baserat på 2 637 verifierade omdömen. Eftersom källorna skiljer sig är betygen inte direkt jämförbara.

Se reNeweds erbjudande →

🔄 Räcker 24 månaders garanti om jag behåller mobilen i 3 år?

Garantin täcker två av tre år, så år tre ligger utanför. Därför är garanterad batterihälsa vid köp och egentestet under ångerrätten extra viktiga. Refurbed erbjuder upp till 30 månader om du vill ha längre täckning.

💰 Lönar det sig att välja en lägre skickgrad?

Ja, om funktionen är det viktiga. Klass C ger upp till 30–40% rabatt jämfört med nypris och täcks av samma hårdvarugaranti som Klass A+. Du betalar bara för kosmetiskt slitage som inte påverkar livslängden.

🏆 Sammanfattning

Att behålla en renoverad mobil i 3 år i stället för 2 minskar mobilens årliga tillverkningsavtryck med 33,3%. Med ett avtryck på 75 kg CO₂e motsvarar det 12,5 kg per år, och över sex år slipper du ett helt telefonköp.

  • Mellan 80% och 95% av mobilens klimatavtryck uppstår vid tillverkningen, användningen står för ca 5–15%.
  • Renoverad i stället för ny sparar i snitt 70–80 kg CO₂e och upp till 89% mindre e-avfall.
  • Ingen av de jämförda aktörerna ger garanti för alla 36 månader, så batterinivå vid köp och egentest är avgörande.
  • Välj skickgrad efter funktion, eftersom hårdvarugarantin är densamma oavsett kosmetiskt skick.

För den som vill ha 24 månaders garanti, minst 85% batterihälsa och högt kundbetyg rekommenderar vi Refurbly. Den som prioriterar längsta möjliga garanti kan titta på Refurbed (upp till 30 månader), och den som prioriterar högsta batterinivå på Swappie (minst 86%).

Priser, lagerstatus och villkor ändras löpande. Verifiera alltid aktuellt pris och skick direkt hos återförsäljaren innan köp.

Se Refurblys erbjudande →

Se reNeweds erbjudande →

Om författaren